Multimedialny spektakl z muzyką na żywo inspirowany twórczością Jerzego Pilcha otworzy trzeci Big Book Festival.
„Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha” to zaskakujące widowisko, w którym twórcy o pokolenie młodsi od autora, mówiąc własnym językiem zadają te same co pisarz pytania i oswajają podobne lęki. – Proza Pilcha ma w sobie brutalną poezję. To świat bez lukru, urzekający szczerością – mówi reżyser Krzysztof Czeczot. – Podejmujemy dialog z twórczością Pilcha. Nie interpretujemy jego prozy. Tworzymy coś nowego: dorzucamy własny nerw – łącząc prozę, dźwięk, film i muzykę graną na żywo.

Pomysłodawczyni spektaklu i autorka scenariusza Anna Król dodaje: – Stajemy po stronie czytelnika, sięgamy po cytaty z Jerzego Pilcha tak, jak sięga się po książkę – by obcować z nią po swojemu, by uczynić opowieść pisarza własną historią. Cytujemy wypowiedzi i rozmawiamy z pisarzem – to nie adaptacja – to nasza propozycja czytania Pilcha.

Premierowy spektakl rozegra się w plenerze, tuż po zmroku, na pofabrycznym dziedzińcu w samym centrum Warszawy, przy ulicy Hożej 51, nieopodal domu Jerzego Pilcha. W przeszklonym kontenerze symbolizującym intymny, choć narażony na ciągłe podglądanie świat twórcy literackiego, pojawiają się aktorzy. Dialogi narratorów splotą się z cytatami prozy, wywiadów prasowych, a także improwizowaną muzyką, projekcjami wideo oraz fragmentami filmów wyświetlanymi na budynkach. W spektaklu pisarz toczy dialog ze swoimi bohaterami literackimi, a także ze swym publicznym wcieleniem.

Łukasz Simlat przyznaje, że najbardziej działa na niego biologiczność prozy Pilcha: – On o uzależnieniu od alkoholu pisze równie przejmująco, co o miłości – mówi aktor. Dla Janusza Chabiora obcowanie z tekstami Pilcha to jedna z największych przyjemności, porównywalna tylko ze spotkaniem z bliską kobietą: – Jest jak przyjaciel, który odwiedza mnie od czasu do czasu, żeby „pomękolić” o istnieniu.

Muzykę do spektaklu tworzy Adam Walicki, kompozytor łaczący delikatność i kameralność jazzu z elektroniką i mocniejszymi brzmieniami. Dla niego twórczość Pilcha to przede wszystkim rzecz o samotności i zmaganiu się z pisarza z samym sobą. Stąd kilkuosobowy skład instrumentalistów, skupienie i cisza równie ważna co dźwięki: – Szukam nieoczywistych muzycznych skojarzeń, dodaję do treści nowe konteksty, wydobywam ukryte znaczenia – mówi Walicki. – Gdy bierzemy na warsztat fragmenty opowiadania o spotkaniu z najpiękniejszą kobietą świata, słyszę rytm polowania.

Występują: Janusz Chabior, Łukasz Simlat, Miłogost Reczek

Reżyseria: Krzysztof Czeczot

Scenariusz: Anna Król

muzyka: Adam Walicki, Wojciech Sobura, Łukasz Korybalski,
Dźwięk: Nicolas de la Vega, Jacek Wiśniewski, Tomasz Maciątek, Antek Sojka.
video: Natalia Krawczuk, Łukasz Jaśniak, Paweł Jóźwicki
światło: Tomasz Grygier, Piotr Nykowski,
reżyseria: Krzysztof Czeczot
produkcja koncertu: osorno Jadwiga Jag Juczkowicz,